Gratis levering og retur
Cashmere tørklæde i naturgrå melange, håndvævet i lærredsvævning på vores eget væveri i Nepal. Tørklædet er filtet og har frynser på alle fire sider.
Melangegarnet giver klædet fine farveskift – se flere af slagsen i vores melange-kategori. Med sine 70 x 200 cm kan tørklædet både bæres som halstørklæde og lægges løst over skuldrene. Find hele udvalget blandt vores cashmere tørklæder.
Cashmeren er ren med fine fibre på kun 15 µm – blød, let og behagelig mod huden. Læs mere om håndværket bag på siden om vores håndvævede tørklæder og sjaler.
Pleje: Luft tørklædet frem for at vaske det. Ved vask: håndvask i lunkent vand eller uldprogram ved 30 grader med et vaskemiddel til uld og cashmere – tør det fladt, og undgå tørretumbler. Se vores vask- og plejeanvisning for cashmere.
Se flere varer i farven naturgrå lys.
Vi vil gerne gøre det nemt og trygt at handle hos os.
| Oprindelsesland | Nepal |
| Trådtal | 28 |
| Trådlag | 1 |
| Fibertykkelse | 15 µm |
| Størrelse | 70 x 200 cm |
| Vævemønster | Lærredsvævning |
| Farve | Grå |
| Materiale | Cashmere |
Availability date: