Gratis levering og retur
Lækkert cashmere tørklæde i lys naturgrå melange, håndvævet i Kathmandu-dalen i Nepal på vores eget væveri.
Tørklædet er vævet i lærredsvævning af rent cashmeregarn og vejer kun 128 gram – let om halsen, men varmt. Størrelsen på 70 x 200 cm gør, at det både kan bæres som halstørklæde og lægges løst over skuldrene, og det klæder både ham og hende – se også vores halstørklæder til mænd.
Melangegarnets fine farveskift giver klædet liv. Se flere i vores melange-kategori eller blandt hele udvalget af cashmere tørklæder.
Pleje: Luft tørklædet frem for at vaske det. Ved vask: håndvask i lunkent vand eller uldprogram ved 30 grader med et vaskemiddel til uld og cashmere – tør det fladt, aldrig i tørretumbler. Se vores vask- og plejeanvisning for cashmere.
Vi vil gerne gøre det nemt og trygt at handle hos os.
| Oprindelsesland | Nepal |
| Trådlag | 1 |
| Trådtal | 28 |
| Fibertykkelse | 15 µm |
| Vægt | 128 g |
| Størrelse | 70 x 200 cm |
| Vævemønster | Lærredsvævning |
| Farve | Lysegrå |
| Materiale | Cashmere |
Availability date: