Gratis levering og retur
Ametystfarvet pashminasjal i 100% cashmere, håndvævet i diamantvævning. Cashmeren er spundet af fibre på 15 µm, og sjalet vejer i alt 95 g. Det er den kombination af fin fiber og lav vægt, der gør ren cashmere behagelig at have direkte mod huden.
Sjalet måler 70 x 200 cm og fungerer både som sjal over skuldrene og som tørklæde om halsen. Ametyst er en af de mere farvestærke i serien — de øvrige nuancer kan ses i vores farvekort.
Det er vævet på vores eget væveri i Nepal, hvor mønstret sættes op i væven i hånden. Se hele serien under diamantvævning.
Pleje: Cashmere har mest brug for luft og sjælden vask. Vaskes sjalet, sker det i hånden eller på uldprogram ved 30°C med uldvaskemiddel, uden gnubning. Tør det fladt på et håndklæde og hold det fra tørretumbleren. Se vask- og plejeanvisning for cashmere.
Se flere varer i farven ametyst.
Vi vil gerne gøre det nemt og trygt at handle hos os.
| Oprindelsesland | Nepal |
| Trådtal | 54 |
| Trådlag | 1 |
| Fibertykkelse | 15 µm |
| Størrelse | 70 x 200 cm |
| Vægt | 95 g |
| Vævemønster | Diamond weave |
| Materiale | Cashmere |
| Farve | Ametyst |
Availability date: