Gratis levering og retur
Fuchsiafarvet pashminasjal håndvævet i 60% cashmere og 40% silke. Silketråden løber i sjalets længderetning og cashmeren på tværs, hvilket giver den karakteristiske melangeeffekt og en diskret glans.
Fuchsia er den kraftigste af seriens lyserøde – en klar, blålig pink med fuld mætning. Den er et bevidst statement frem for en baggrundsfarve, og fungerer bedst, når resten af outfittet holdes i sort, gråt eller hvidt.
Sjalet måler 200 x 90 cm og vejer kun 94 g. Håndvævet i Nepal med en fiberfinhed på 15 µm.
Vi fører pashmina tørklæder og sjaler i forskellige kvaliteter og vævemønstrer. Er du i tvivl om hvad du skal vælge har vi skrevet et afsnit om de forskellige typer i vores pashmina guide. Du er naturligvis altid velkommen til at kontakte os på mail eller telefon for yderligere vejledning.
Se flere varer i farven fuchsia.
Vi vil gerne gøre det nemt og trygt at handle hos os.
| Oprindelsesland | Nepal |
| Trådtal | 54 |
| Trådlag | 1 |
| Fibertykkelse | 15 µm |
| Vægt | 94 g |
| Størrelse | 200 x 90 cm |
| Vævemønster | Lærredsvævning |
| Farve | Fuchsia |
| Materiale | 60% cashmere / 40% silke |
Availability date: