Gratis levering og retur
Siennafarvet tørklæde håndvævet i ren cashmere med naturlige frynser i enderne. Vævet i klassisk twill, som giver farven dybde og stoffet et blødt fald.
Sienna er en varm jordfarve med rødbrune toner – opkaldt efter det italienske pigment. Den har den samme rolige varme som terrakotta, og klæder cremefarvet strik, denim og alt i grønne nuancer.
Tørklædet måler 200 x 70 cm og vejer kun 135 g. Vævet i Nepal af 100% cashmere med en fiberfinhed på 15 µm.
Vi fører pashmina tørklæder og sjaler i forskellige kvaliteter og vævemønstrer. Er du i tvivl om hvad du skal vælge har vi skrevet et afsnit om de forskellige typer i vores pashmina guide. Du er naturligvis altid velkommen til at kontakte os på mail eller telefon for yderligere vejledning.
Se flere varer i farven sienna.
Vi vil gerne gøre det nemt og trygt at handle hos os.
| Oprindelsesland | Nepal |
| Trådlag | 1 |
| Trådtal | 28 |
| Fibertykkelse | 15 µm |
| Størrelse | 70 x 200 cm |
| Vævemønster | Twill weave |
| Farve | Sienna |
| Materiale | Cashmere |
Availability date: